Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plŹródła finansowanie majątku

pasywa-w-firmie
Po drugiej stronie aktywów w bilansie znajdują się kapitały własne oraz zobowiązania i rezerwy, czyli składniki, które finansują posiadany przez jednostkę majątek.

Podmiot gospodarczy posiada dwa rodzaje kapitałów:

Kapitał Własny  czyli taki, który trwale związany jest z jednostką i pochodzi z wkładów własnych wspólników lub części wypracowanego zysku, który nie został wykorzystany w inny sposób.

Kapitał Obcy  wszystkie  długi jakie jednostka zaciągnęła w celu finansowanie swojej działalności tj. kredyty, pożyczki, różnorodne zobowiązania.

Kapitał jest niezbędnym składnikiem działalności przedsiębiorstwa i bardzo ważna jest jego struktura, która jest przedmiotem licznych analiz.  Jednostka gospodarcza powinna w znacznej części finansować posiadane składniki majątku z kapitału własnego a w mniejszej części korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Zamrożenie całego kapitału własnego w majątku również jest nie korzystne bo można go wykorzystać do innych celów między innymi do podjęcia inwestycji, które będą miały za zadanie rozwój przedsiębiorstwa.

Jednostka powinna stworzyć taką strukturę kapitałów, która pozwoli jej na płynne i bezproblemowe prowadzenie działalności gospodarcze.

Pytanie, na które powinien odpowiedzieć sobie przedsiębiorca, analizując strukturę kapitałów : 

1. Jakie są główne źródła finansowanie majątku ?
2. Jak wysoki jest poziom zadłużenia?
3. Czy powierzony kapitał jest efektywnie wykorzystywany ?Blogger Templates