Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plSystemy księgowe

ksiegowanie-firm
Obecnie księgowość firm prowadzona jest za pomocą systemów komputerowych, które umożliwiają szybkie i bezbłędne prowadzenie spraw związanych z księgowością czy aby na pewno?

Wysoko jakość programów zabezpiecza przed popełnieniem podstawowych błędów. System nie pozwala na księgowanie bez zachowania zasady podwójnego zapisu, czy zapisywanie kwot po niewłaściwej stronie kont. Ale jednak nie uchroni przed wpisaniem nie właściwej kwoty, czy zaksięgowaniem na złym koncie ( bo właściwe nie zostało wprowadzone do systemu ). Osoba zajmująca się ewidencją musi dokładanie sprawdzać wszystkie zapisy jakie dokonuje. Również sprawdzeniu powinny podlegać automatycznie generowane zestawienia. Nigdy nie można mieć pewności, że nie wkradł się żaden błąd. Na szczęście systemy umożliwiają szybkie naprawienie błędów.

Jednostki gospodarcze, które zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych powinny pamiętać, że do 26 marca mają obowiązek sporządzić zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej. O tym obowiązku mowa jest w ustawie o rachunkowości gdzie znajduje się zapis mówiący o tym, że takie zestawienie podmiot ma obowiązek sporządzić w ciągu 85  dni po dniu bilansowym. Dziś w dobie systemów komputerowych wydaje się to dziwny zapis, bo przecież dzięki systemowi wygenerowanie takiego zestawienia to tylko chwilka. Jednak dawniej możliwości księgowych były zupełnie inne i wykonanie wszystkich zadań zajmowały zdecydowanie więcej czasu. Sporządzenie tego zestawienia to warunek aby prowadzone księgi zostały uznane za wiarygodne i rzetelnie prowadzone.


Blogger Templates