Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plLeasing operacyjny czy finansowy?

leasing-w-firmie

Leasing jest to forma umowy, która pozwala podmiotom gospodarczym na korzystanie z samochodu, maszyn, innych zasobów. Decydując się na takie rozwiązanie przedsiębiorca musi dokonać wyboru pomiędzy leasingiem finansowym a leasingiem operacyjnym. Która opcja jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Wszystko zależy od wielu czynników między innymi specyfiki prowadzonej działalności, korzyści podatkowych jakie przedsiębiorca chce osiągnąć. Z pewnością ta forma finansowania działalności nie zależnie od rodzaju leasingu na jaki zdecyduje się jednostka gospodarcza ma zaletę w postaci braku konieczności zaangażowania w działalność wszystkich środków na całą inwestycję, nakłady zostają rozłożone w czasie.

Leasing operacyjny jest wersją znacznie korzystniejszą jeśli chodzi o kwestie podatkowe. To firma leasingowa prezentuje przedmiot leasingu w swoich zasobach i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Z kolei strona korzystająca z przedmiotu leasingu może wliczyć w koszty uzyskania przychodu:

  • opłatę wstępną
  • raty leasingowe
  • opłaty wiążące się z bieżącym użytkowaniem przedmiotu

W przypadku tego rodzaju leasingu umowa powinna zostać zawarta na czas określony oraz obejmować okres co najmniej 40% czasu amortyzacji środka trwałego. Podatek VAT płacony jest wraz z każdą ratą podatkową a na koniec przedmiot może zostać ostatecznie wykupiony przez korzystającego i stać się jego własnością.

Z kolei w przypadku leasingu finansowego to przedsiębiorca, który podpisał umowę będzie zaliczać jej przedmiot do swoich aktywów i samodzielnie będzie dokonywać odpisów z tytułu amortyzacji środka. Leasing finansowy pozwala na swobodne regulacje w zakresie czasu trwania umowy oraz na koniec przedmiot leasingu staje się własnością przedsiębiorcy.  Podatek VAT zostaje uregulowany w całości wraz z zapłaceniem pierwszej raty leasingowej.

W większości przypadków podmioty gospodarcze decydują się na leasing operacyjny, które umożliwia pozyskanie korzyści podatkowych w krótszym czasie oraz daje możliwość rozłożenie płatności związanych z podatkiem VAT. Zdarza się jednak, że jednostki sięgają po leasing finansowy, są to bardzo często większe firmy, które podejmują inwestycje o znacznej wartości a leasing finansowy daje im możliwość zastosowania przyspieszonej amortyzacji oraz pozwala na dowolny czas trwania umowy leasingowej.


Blogger Templates