Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plRaj podatkowy

raje-podatkowe
Obciążenia podatkowe w Polsce są na tyle wysokie, że przedsiębiorcy sięgają po rozwiązanie jakim jest raj podatkowy. Jest to kraj w, którym przedsiębiorca rejestrując firmę może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, które w porównaniu do polskich realiów jest znacznie niższe. Państwa, które dają taką możliwość można podzielić na trzy grupy:


  • państwa, które podpisały z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania , jest ich ponad 80, 
  • kraje oferujące różnorodne ulgi i zwolnienia podatkowe,
  • czyste raje podatkowe, które dają możliwość szybkiej i poufnej rejestracji działalności oraz zwolnienie z podatku, w tej grupie można znaleźć takie kraje jak Seszele, Wyspy Cooka czy stan Delaware w USA.


Legalne prowadzenie działalności w kraju, który jest rajem podatkowym wymaga zgodny Narodowego Banku Polskiego, jak można się domyślić taka zgoda wydawana jest bardzo rzadko. Najlepiej wykorzystać umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podmiot gospodarczy płaci podatki tam gdzie jest zarejestrowana działalność. Lista krajów, z którymi Polska podpisała takie umowy znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

Czy takie rozwiązanie się opłaca? 

Raj podatkowy jest rozwiązaniem ekonomicznym jeśli mieści się w kraju, które posiada stabilną gospodarkę, wtedy przedsiębiorca nie spotka się z nieoczekiwanymi konsekwencjami jakie pojawiły się w przypadku Cypru. Rejestracja działalności w raju podatkowym nie jest skomplikowana a pozwala na ograniczenie zobowiązań podatkowych.

Ogromne zainteresowanie polskich spółek takim rozwiązaniem, często naciąganie przepisów prawa spowodowało zainteresowanie rządu tym problemem, który planuje wprowadzenie zmian w opodatkowaniu przychodów, które przedsiębiorca osiąga z jednostek zarejestrowanych w krajach o korzystniejszych warunkach opodatkowania. Zmiany nie będą obejmować podmiotów, które w rajach podatkowych będą prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą. Obowiązek udowodnienia prowadzenia takiej działalności będzie spoczywać na przedsiębiorcy, który będzie musiał przedstawić odpowiednie dowody w postaci posiadania siedziby, odpowiedniej liczby pracowników, itd. w stosunku do rozmiarów prowadzonej działalności. Wiązać się to będzie z koniecznością prowadzenia dodatkowej dokumentacji.

Na razie projekt jest analizowany w Sejmie, eksperci dostrzegają w nim wiele wad. Poprzez zmiany Rząd chce wyrównać szansę podatników, zniwelować zjawisko unikania płacenia podatków a także a może przede wszystkim zwiększyć wpływy do budżetu.


Blogger Templates