Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plJak wykorzystać wolne środki pieniężne firmy ?

zysk-w-firmie
Efektem końcowym prowadzonej działalności gospodarczej jest wynik finansowy. Może on osiągać wartość dodatnią i stanowić dla jednostki zysk lub też wartość ujemną wtedy niestety przedsiębiorca ma do czynienia z stratą. Weźmy pod uwagę bardziej optymistyczną wersję osiągania zysku i generowanie przez jednostkę wolnych środków pieniężnych.

Wolne środki jakie posiada przedsiębiorca mogą zostać wykorzystane w różny sposób. To kierownictwo jednostki zadecyduje na jaki cel zostaną przeznaczone. Istnieje kilka możliwości wydatkowania posiadanej nadwyżki finansowej:
  • podjęcie inwestycji mających na celu rozwój firmy,
  • wypłata dla właścicieli, współwłaścicieli a także pracowników premii, nagród,
  • spłata zadłużenia,
  • zainwestowanie wolnych środków na rynku.
Jednostka gospodarcza powinna efektywnie wykorzystać posiadaną nadwyżkę środków. Realizacja różnych inwestycji może poprawić pozycje firmy na rynku, poszerzyć i udoskonalić oferowane przez nią usługi, co zdecydowanie wpłynie na korzyść firmy. Wypłata wolnych środków dla właścicieli i pracowników jest mile widziana z punktu widzenia tych podmiotów, jednak czy aby na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla podmiotu gospodarczego. Wypłata dodatkowych nagród może zmobilizować pracowników do lepszej i bardzie wydanej pracy. Jednak środki te mogłyby zostać zainwestowane i w przyszłości wypracować jeszcze większą nadwyżkę i jeszcze większe korzyści dla właścicieli i pracowników. 

Kolejnym kierunkiem wydania wolnych środków jest spłata posiadanych zadłużeń. Warto się nad tym zastanowić i być może podmiot gospodarczy powinien potraktować tę sprawę priorytetowo. Posiadanie nieuregulowanych zobowiązań nie wpływa korzystanie na wizerunek firmy, która uchodzi za nierzetelną i mało wiarygodną. 

Jednym ze sposób jest także podejmowanie różnego rodzaju inwestycji. Ta opcja może być korzystna dla podmiotów, które dobrze radzą sobie na rynku, nie posiadają zadłużenia wobec kontrahentów i innych jednostek gospodarczych. Szeroka oferta inwestycji jakie można obecnie podjąć na rynku zachęca do angażowanie wolnych środków, w dalszej perspektywie rozwojowej ta droga może okazać się bardzo korzysta dla przedsiębiorstwa ale i także zgrubna bo ryzyko jest duże, może okazać się, że jednak nie dokonaliśmy właściwego wyboru i środki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 

Przedsiębiorca może ulokować wolne środki na różne sposoby, musi jednak przy tym mieć na uwagę nie tylko korzyści kierownictwa jednostki ale także perspektywy rozwoju jednostki i świadczonych przez nią usług. 


Blogger Templates