Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plProwadzenie księgowości samodzielnie

Jednoosobowe firmy, niewielkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które nie mają obowiązku prowadzenie pełnej księgowości mogą samodzielnie zajmować się wszystkimi sprawami związanymi z czynności księgowymi, które w takim przypadku nie są skomplikowane.
Wymagają jednak posiadania pewnej wiedzy na temat zagadnień z dziedziny rachunkowości.  

Do prowadzenia samodzielnej księgowości przedsiębiorca będzie potrzebował odpowiedniego programu księgowego, który umożliwi automatyzację pewnych czynności oraz znacznie przyspieszy wykonywanie wszystkich niezbędnych zadań. Program przedsiębiorca musi dostosować do rodzaju prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.  Jedną z pierwszych czynności będzie odpowiednie skonfigurowanie programu księgowego, dzięki temu przedsiębiorca zapewni sobie prawidłowe prowadzenie rozliczeń.

Wszystkie dokumenty, które będą miały wpływ na sposób rozliczenia muszą być wystawiane za pośrednictwem programu księgowego na przykład faktury przychodowe aby końcowe rozliczenie dało wiarygodny i prawdziwy obraz prowadzonej działalności.

Zupełnie inaczej jest w przypadku jednostek gospodarczych, które zobligowane są do prowadzenia pełnej księgowości. Szereg obowiązków i konieczność znajomości wielu przepisów i regulacji sprawia, że w tej sytuacji najczęściej podmioty korzystają z usług biur rachunkowych lub osób zajmujących się usługowy prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Od sierpnia 2014 roku usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowym może zajmować się większa grupa podmiotów z uwagi na zmiany jakie pojawiły się w przepisach.

Księgi rachunkowe mogą być prowadzone przez podmioty, które posiadające zdolność prawną, są niekarane w zakresie określonych przepisów ( przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniężnemu, obrotowi papierami wartościowymi, przestępstwa skarbowe, inne określone w ustawie o rachunkowości ) oraz posiadają ubezpieczenie OC ).Blogger Templates