Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plKoszt prowadzenia księgowości w firmie

koszt prowadzenia księgowości
Planując działalność gospodarczą i decydując się na rejestrację danej formy prawnej przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę obowiązki księgowe jakie się pojawią oraz koszt obsługi całego systemu księgowości firmy. Jest to bardzo ważne w przypadku podmiotów prawnych, którym przepisy narzucają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Okazać się może, że wykonywanie wszystkich obowiązków księgowych jakie narzucone zostaną przedsiębiorcy jest bardzo trudne i zbyt obciąża prowadzoną działalność gospodarczą. W sytuacji kiedy podmiot gospodarczy rozlicza się zgodnie z zasadami jednej z uproszczonych form księgowości do wykonania nie ma wiele czynności a co za tym idzie koszty księgowości będą niewielkie. Inna sytuacja ma miejsce kiedy firma rozlicza się zgodne z zasadami pełnej księgowości. Samodzielne prowadzenie systemu księgowości w takim przypadku jest niemożliwe, ponieważ ograniczony czas a często również wiedza przedsiębiorcy nie pozwalają na to.

Istnieją dwie możliwości z jakich może skorzystać przedsiębiorca borykający się z księgowością swojej firmy. Jedną z nich jest zatrudnienie w firmie księgowego lub też księgowej, która zajmie się wykonaniem wszystkich czynności. Jeśli prowadzona jest bardzo rozbudowana działalność gospodarcza ograniczenie się do jednego pracownika, który zajmie się księgowością może być niemożliwe. Korzystając z takiego rozwiązania przedsiębiorca poniesie koszty związane z zatrudnieniem kolejnego pracownika w firmie. Obecnie koszty pracy w Polsce są bardzo wysokie, co sprawia, że często przedsiębiorcy ograniczają wielkość zatrudnienia w firmie.

Drugim z rozwiązań jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, które zapewni pełną obsługę księgową firmy. Podstawą zawarcia współpracy jest umowa, w której określone zostają wszystkie usługi księgowe jakie wykonywane będą na rzecz przedsiębiorcy oraz wielkość abonamentu, który co miesiąc będzie opłacany przez przedsiębiorcę. To rozwiązanie może okazać się tańsze z uwagi na stałość kosztów, brak kosztów w postaci wyposażenia stanowiska pracy, zakupu materiałów niezbędnych do wykonywania wszystkich czynności.

Przedsiębiorca musi dokładanie określić priorytety firmy oraz jej zapotrzebowanie na usługi księgowe. Decyzja, która jest do podjęcia będzie miała wpływ na całokształt funkcjonowania firmy na rynku.


Blogger Templates