Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plProgram do prowadzenia księgowości

program księgowy
Prowadzenie księgowości w formie papierowej jest rozwiązaniem, które można stosować w przypadku bardzo niewielkich podmiotów gospodarczych, które rozliczają się za pomocą uproszczonej formy księgowości. Jednak w dobie nowoczesnych usług księgowych takie rozwiązanie jest coraz rzadziej stosowane.

W przypadku bardziej rozwiniętych działalności gospodarczych, gdzie pojawią się duża liczna dokumentów księgowych i operacji gospodarczych takie rozwiązanie jest niemożliwe.

Pewne jest, że większość podmiotów gospodarczych zmuszona będzie do wyboru odpowiedniego programu księgowego, który stanowić będzie odpowiednie narzędzie do rejestrowania, gromadzenia oraz przetwarzania wszystkich operacji, które będą miały miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Programy księgowe na podstawie wprowadzonych danych księgowych automatycznie generują odpowiednia zestawienia oraz deklaracje rozliczeniowe.

Pojawia się więc zasadnicze pytanie jaki program księgowy wybrać?

Programy księgowo-finansowe są uniwersalne więc mogą je stosować zarówno firmy jak i organizacje pozarządowe. Na rynku dostępny jest szereg takich programów księgowych, ich ceny są zróżnicowane. Posiadają one różne funkcje, najważniejsze jednak jest żeby pozwalały na sprawne, rzetelne i bezbłędne prowadzenie księgowości naszej firmy.

Minimum funkcji jakie powinien posiadać program księgowy to:

  • możliwość modyfikacji planu kont, który niezbędny jest do prowadzania szczegółowej ewidencji księgowej, każdy z przedsiębiorców powinien mieć możliwość dostosowania go do specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej,
  • możliwość powiązania kont księgowych z sprawozdaniami finansowymi w celu automatycznego generowania poszczególnych dokumentów,
  • możliwość wprowadzania zmian w wzorach sprawozdań finansowych tak aby były one zgodne z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wybór odpowiedniego programu księgowego jest bardzo ważny, ponieważ w znacznym stopniu usprawnia wykonywanie pracy, eliminuje czasochłonne czynności, pozwala na bardzo szybkie pozyskanie istotnych danych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej.Blogger Templates