Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plNowy instrument dla podatników

prawa podatnikaW ostatnim czasie został udostępniony przez Ministerstwo Finansów bardzo ważny instrument, który został skierowany do podatników. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca ma możliwość sprawdzenia czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT-u. Odbiorcami w głównej mierze są podatnicy, którzy stosują mechanizm odwrotnego obciążenia*.

Podatnikowi przysługiwać będzie możliwość sprawdzenia swego kontrahenta jedynie po wpisaniu jego identyfikatora podatkowego NIP, a następnie pojawi się jeden z poniższych komunikatów:
  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT.
  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.
Instrument ten umożliwia dokonanie wydruku otrzymanego komunikatu. Należy jednak pamiętać, że każdy przedsiębiorca, chcący potwierdzić tę informację, będzie mógł skorzystać z dotychczasowej opcji kontaktu telefonicznego lub przez złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.

Usługa o której mowa znajduje się na Portalu Podatkowym, który umożliwia podatnikom weryfikację wielu różnych informacji. Ciekawostką jest to, że powyższy portal i wszelkie jego funkcjonalności są również dostępne na wszelkich urządzeniach mobilnych, gdzie zainstalowane zostały odpowiednio kompatybilne przeglądarki.


* Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na przekazaniu na nabywcę zobowiązania do opodatkowania przeprowadzonej transakcji zakupu. Ma on zastosowanie zarówno w obrocie zagranicznym, jak i krajowym. Ważne jest, aby obie ze stron znały przepisy jej zastosowania.
Blogger Templates