Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plSamodzielne prowadzenie księgowości

Na swoim blogu niejednokrotnie wspominałam już o korzyściach jakie płyną ze współpracy z biurem rachunkowym. 

Czy jednak każdemu zaleca się powierzanie rachunkowości przedsiębiorstwa podmiotowi zewnętrznemu? Czy w każdym przypadku jest to opłacalne rozwiązanie? 

 W przypadku przedsiębiorstw zobligowanych do prowadzenia Ksiąg Rachunkowych odpowiedź brzmi jak najbardziej twierdząco. Nie każda jednak działalność zobowiązana jest prowadzić rachunkowość w pełnej jej formie. Niektóre formy prawne, dopuszczają stosowanie bardzo ograniczonych i uproszczonych metod ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, z którymi przedsiębiorca jest w stanie uporać się samodzielnie. Istnieją jednak wymagania, które musi spełnić. 

Pierwszym z nich jest znajomość podstawowych zagadnień z zakresu rachunkowości oraz chociażby pobieżna znajomość obowiązujących przepisów. Kolejny to odpowiedni program księgowy, dostosowany do działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę, umożliwiający wykonywanie pewnych czynności w o wiele szybszy sposób, ograniczając przy tym ryzyko popełnienia błędu oraz automatyzowanie pewnych czasochłonnych czynności, który jest niezbędny do sporządzenia wszystkich dokumentów mających wpływ na sposób rozliczania.

Oczywiście przedsiębiorca posiadający znikomą wiedzę z wymienionych zakresów, który obawia się o popełnienie błędów może zgłosić się po pomoc do biura rachunkowego. Koszty prowadzenia księgowości przez podobne jednostki uzależniony jest od ilości dokumentów, w przypadku niewielkiej działalności koszta te będą więc niewielkie.
Blogger Templates