Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plKsięgowość spółki akcyjnej

Spółka akcyjna jest formą działalności gospodarczej, którą stosuje się generalnie w większych przedsiębiorstwach. Jest to spowodowane głównie tym, że jej minimalny kapitał zakładowy to aż 100 000 zł. Ma ona jednak dodatkowo swoje pozytywy. Jedną z najważniejszych jest oczywiście wykluczenie odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki. Następną jest fakt, że formę tą utworzyć może nawet jeden członek, co jest bardzo przydatne w przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiedniej osoby, z którą mógłby prowadzić biznes. No i oczywiście nie można pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest osobowość prawna.

Jaką księgowość powinna stosować spółka akcyjna? Oczywiście obowiązuje prowadzenie ksiąg handlowych. Czemu? W spółce tej zarządza się bowiem osobnym majątkiem, potrzebna jest więc dokładna ewidencja zaistniałych w niej zdarzeń gospodarczych. Inna przyczyna jest taka, że (jak już wcześniej zostało wspomniane) ten rodzaj działalności wybierają zwykle duże firmy, dlatego aby zarządzanie w nich było efektywne- księgowość pełna jest elementem potrzebnym.

Często nasuwa się pytanie, czy księgowość pełna jest problemem biznesmenów czy odwrotnie. Oczywiście w małych, jednoosobowych firmach jej stosowanie byłoby sporym problemem z uwagi na koszty, a także wymóg znajomości dużej liczby norm prawnych. Natomiast w większych przedsięwzięciach, nawet jeśli nie ma takiej konieczności, powinniśmy dobrze przeanalizować jej wybór. Umożliwia ona bowiem efektywne prowadzenie firmy, obrazuje jej stan finansowy, pozwala na analizę kosztów i przychodów, a także dzięki niej łatwiej jest nam zauważyć konieczność wprowadzenia zmian.


Zapraszamy do zapoznania się z naszą ciekawą publikacją na temat podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Blogger Templates