Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plTo koniec syndromu „pierwszej dniówki”!

W ostatnim czasie bardzo dużo mówiło się o zmianach w temacie zatrudnienia. Otóż zatwierdzona nowelizacja Kodeksu Pracy, która weszła w życie z dniem 1 września 2016 roku, wnosi zlikwidowanie syndromu tzw. pierwszej dniówki.

Na czym polega syndrom pierwszej dniówki? 
 Jest to nic innego, jak określenie działań, które w konsekwencji prowadzą do nielegalnego zatrudniania pracowników. Statystyki mówią, że wielokrotnie zdarza się, iż podczas kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy, osoby nie mające umowy, tłumaczą się, iż jest to ich pierwszy dzień w pracy. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z wcześniejszymi przepisami Kodeksu Pracy, pracodawca musi sporządzić umowę dla nowego pracownika nie później niż do końca pierwszego dnia jego pracy.

Zmiany te w kwestii zawierania umów o pracę mają na celu zapobieganie nielegalnemu zatrudnianiu pracowników oraz umożliwienie pracownikom korzystania z przysługujących mu praw już od pierwszego dnia pracy.

Co wprowadzają nowe przepisy? 
Jak się okazuje, nowe przepisy, które zostały zatwierdzone nowelizacją Kodeksu Pracy nakazują, aby pisemna umowa o pracę lub inne potwierdzenie ustaleń dotyczących umowy o pracę, były obowiązkowo wręczane pracownikowi zanim zostanie on dopuszczony do stanowiska pracy. Z kolei drugi egzemplarz sporządzonej umowy o pracę, musi posiadać pracodawca.

Jeżeli pracodawca nie zastosuje się do nowych przepisów, będzie musiał liczyć się z tym, iż w momencie kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy, zostanie na niego nałożona kara grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 złotych.


Blogger Templates