Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plUproszczona księgowość

Zakładając przedsiębiorstwo jesteśmy zobowiązani do prowadzenia księgowości i chyba nie trzeba wyjaśniać jak bardzo jest to ważne. W Polsce możemy wyróżnić dwa rodzaje prowadzenia księgowości:
- księgowość pełną,
- księgowość uproszczoną.


Już sama nazwa wskazuje na podstawowe różnice. Księgowość pełna jest trudniejsza, skomplikowana, o wiele bardziej precyzyjna, ale też kosztowna. Drugi wariant to zestaw podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych.

O ile na prowadzenie księgowości pełnej może się zdecydować każdy przedsiębiorca, tak z formą uproszczona nie jest już tak prosto. Przedsiębiorstwo, które chce prowadzić swoje rozliczenia w ten sposób musi spełniać sporo warunków.

Jeśli jednak jesteś tym szczęściarzem, który może pozwolić sobie na łatwiejszą księgowość i nie zakładanie ksiąg handlowych to możesz zrobić to na kilka sposobów. Po pierwsze przy pomocy karty podatkowej. Polega ona na płaceniu stałej, z góry określonej kwoty raz w miesiącu. Ta forma jest jednak przeznaczona dla bardzo nielicznej grupy przedsiębiorców. Drugą opcją księgowości uproszczonej jest ryczałt ewidencjonowany. Polega na płaceniu określonej stawki podatku zależnej od przychodów. Ostatnią już formą uproszczonej księgowości jest książeczka przychodów i rozchodów. Wariant ten jest najbardziej popularny. Polega na sumowaniu przychodów i kosztów oraz płaceniu podatku od ich różnicy. Jest to opcja na tyle wygodna, że w razie przestoju przedsiębiorstwa, nie płaci ono podatków.

Uproszczona księgowość ma sporo zalet. Przede wszystkim jest tania, łatwa, a do jej prowadzenia wystarczy niewielki arkusz Excela. Ma jednak tez jedna podstawową wadę. Otóż jedynymi informacjami, które przedstawia o firmie jest wysokość podatków.


Blogger Templates