Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plPodatek dla firmy

Otwierając firmę jednym z obowiązków właściciela jest ustalenie formy jej opodatkowania. Do wyboru przedsiębiorcy jest kilka wariantów, jednakże każdy z nich należy dokładnie przeanalizować, gdyż niewłaściwie dobrana forma może znacząco osłabić nasze przedsiębiorstwo.

1. Karta podatkowa - nie wymaga praktycznie żadnej ewidencji. Opłaca się miesięczną stawkę z góry narzuconą na cały rok. Jej wysokość zależy od charakteru oraz wielkości prowadzonej działalności.

2. Ryczałt ewidencjonowany - prowadzona jest ewidencja przychodów, na podstawie której opłaca się 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20% podatku w zależności od charakteru prowadzonej działalności.

3. Podatek liniowy - dochód ukazujemy w księdze przychodów i rozchodów. Stawka opodatkowania wynosi 18% i 32% w zależności od wielkości zarobków.
Decydując się na ten wariant przedsiębiorca traci możliwość stosowania ulg podatkowych, a także rozliczania się wraz z małżonkiem. Jest ono zatem korzystne wyłącznie w przypadku osiągania ogromnych zarobków.Blogger Templates