Biuro rachunkowe Optima
Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i poznaj szerzej ofertę.
Telefon: 12 378 38 35
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.plPolityka rachunkowości dla spółki

Polityka rachunkowości


Prowadząc księgowość spółki jednym z zasadniczych elementów jest ustalenie podstawowych założeń jakie będą stosowane przez podmioty obsługujące system księgowości firmy, zostają one ujęte w ramach polityki rachunkowości.


Przedsiębiorstwo zobowiązane jest stosować politykę rachunkowości w sposób ciągły co pozwoli wraz z upływem czasu na sporządzenie różnych analiz i dokonywanie porównań pewnych kategorii rachunkowych. Oznacza to, że nie można korzystać z rozwiązań, które w danym momencie byłyby najlepsze, należy kierować się zasadami jakie zostały na początku określone przez firmę.


Można stwierdzić, że firma określając wszystkie założenie polityki rachunkowości buduje swój własny system rachunkowości oparty na aktualnie obowiązujących przepisach prawnych. Dobór odpowiednich rozwiązań może umożliwić ograniczenie kosztów czy też zmniejszenie zobowiązań podatkowych.


Jakie elementy określa polityka rachunkowości?


Wykaz zagadnień opracowanych w polityce rachunkowości:


Konieczne jest aby jakiś podmiot został odpowiedzialny za stosowanie się do takiej polityki rachunkowości, najczęściej jest to kierownik jednostki gospodarczej.

W przypadku małych firm formalnie odpowiedzialny jest kierownik, jednak realnie odpowiedzialność ponosi podmiot zajmujący się obsługą systemu księgowości firmy.Blogger Templates